reklama

#wiosenneprzebudzenie w podcastach

zdjęcie: #wiosenneprzebudzenie w podcastach / fot. nadesłane / 000077788
fot. nadesłane / 000077788
Zacznę od tego, że podcast trafił do powszechnego użytku w okolicach roku 2004, ale znany był już wcześniej. Podcast to audycja audio, choć w ostatnim czasie dostępna także na kanałach wideo, takich jak Yotube. Dla mnie osobiście sprawdza się audio, bo tu jest największa przewaga tego rodzaju programów.
REKLAMA
Dlaczego przewaga? Nie wymaga naszego skupienia, a podczas słuchania możemy wykonywać mniej angażujące czynności związane np. z uprawianiem sportu, sprzątaniem, czy gotowaniem. W tym samym czasie dostarczamy sobie treści o interesującej nas tematyce.

Kolejną ważną kwestią jest możliwość pobrania wybranych odcinków prosto na urządzenie lub słuchanie w tak zwanym streamingu, czyli bezpośrednio z miejsca, gdzie zapisane są pliki mp3.

Jeszcze jedną zaletą jest możliwość wyboru tylko tych podcastów i tych odcinków, które mogą nas potencjalnie zainteresować. Jeśli słuchany odcinek spodoba Ci się, to możesz wybrać dowolny inny odcinek dostępny w kanale danego twórcy.

Wybór tematów jest bardzo duży od biznesu, edukacji po filozofię, turystykę, fotografię na rękodziełach nie kończąc, więc każdy zainteresowany znajdzie kategorię dla siebie.
Podcasty w języku polskim są coraz bardziej dostępne. Każdego roku, ba miesiąca przybywa kilka nowych podcastów, które dostarczają na prawdę wartościowe i ciekawe treści.


Zatem jak sprawdzić czy, czy ta forma dostarczania treści zainteresuje Cię? 

Zacznij najprościej jak możesz. Wejdź na stronę internetową wybranego twórcy i odszukaj zakładki lub kategorii podcast. Na stronie znajdziesz najczęściej listę odcinków lub jeden wybrany z udostępnionym odtwarzaczem (jak na widoku poniżej). Możesz zacząć słuchać bezpośrednio na stronie, a następnie zdecydować co dalej.
Jeśli znajdziesz twórcę, podcast, który Cię zainteresuję to osobiście polecam odsłuch na odtwarzaczach kieszonkowych – czyli aplikacjach dostępnych praktycznie na każdym smartfonie.




Dla urządzeń z systemem Android może to być darmowa aplikacja (nie widzę potrzeby instalowania aplikacji płatnych) Podcast Addict, podKatcher, Podcast Player, czy Google Podcasts.

Sprawdź, która z wymienionych lub innych dostępnych będzie Ci najbardziej odpowiadać.

Dla systemu iOS mamy dostępną standardowo aplikację Podcasty i w mojej ocenie nie potrzeba żadnej innej, szczególnie na początku. Odtwarzacz, jak wiele aplikacji jest bardzo intuicyjny i wyposażony w podstawowe funkcjonalności wykorzystywane podczas słuchania – o tym za chwilę.
Są także aplikacje wspólne dla obu systemów, z których bezwarunkowo najpopularniejszą jest Spotify.
Ważne dla mnie funkcje to możliwość przyspieszania odsłuchu, co pozwala w krótszym czasie odsłuchać więcej treści. Uwaga – dla wyższych prędkości wymagane jest większe skupienie na słuchanych treściach. Bez tego można w krótkim czasie ominąć wartościową część odcinka.

Reasumując. Podcast to coś w rodzaju spersonalizowanej audycji radiowej, której możemy słuchać w dowolnym miejscu, czasie i od dowolnego momentu. Częto take wielokrotnie jeśli zachodzi taka chęć lub potrzeba.
Można zacząć od słuchania bezpośrednio na stronie twórcy, ale najwygodniej słuchać poprzed dedykowane aplikacje dostępne na praktycznie wszystkich przenośnych urządzenia (tablety, smartphony, iPody).
Podcasty są darmowe i co równie ważne, możemy ich słuchać równocześńie podczas wykonywania typowych, codziennych czynności, jak spacerowanie, bieganie, sprzątanie, gotowanie, czy podczas prowadzenia samochodu. W dobie efektywnego wykożystywania czasu, to duża zaleta i zarazem możliwość dotarcia do doświadczeń i wiedzy ludzi, którzy dzielą się nimi poprzez to medium.

Teraz kilka słów o akcji #wiosenneprzebudzenie

W ramach propagowania słuchania polskich podcastów, ich twórcy stworzyli 7 dniowe wyzwanie, które trwać będzie w dniach między 21 marca i 28 marca 2019 roku. Celem akcji jest pokazanie szerszej grupie odbiorców, co to są podcasty, jak i kiedy można ich słuchać oraz jakich treści można oczekiwać.

Sami podcasterzy będą wrzucać do sieci zdjęcia podczas słuchania podcastów. W treści wpisu będą wymieniać podcast lub kilka słuchanych najczęściej podcastów oraz oznaczać będą post hashtagami #wiosenneprzebudzenie oraz #sluchampodcastow.
Z jednej strony to świetna zabawa, z drugiej pokazanie słuchaczom, że poza tworzeniem treści, sami także słuchamy i inspirujemy się nawzajem, podpowiadając przy okazji konkretne odcinki lub ulubionych twórców.

Idąc dalej, zachęcamy poprzez to do włączenia się do zabawy wszystkich pozostałych. Chcemy, aby słuchacze także publikowali zdjęcia z chwil kiedy słuchają podcastów, opisali w postach, jakiego odcinka słuchają i dodają w treści #wiosenneprzebudzenie oraz #sluchampodcastow.

W ramch tej zabawy nawiążą się ciekawe relacje twórców w słuchaczami, Twórców z innymi twórcami. Bardziej doświadczenibędą dzielić się doświadczeniem, aby ostatecznie słuchacze otrzymywali dobry jakościowo i merytorycznie materiał do słuchania.

Według najnowzych badań podcastinsights.com 51% populacji słuchało podcastów, 49% słucha w domu, 22% w samochodzie. Częsciej słuchaczamis ą mężczyźni, ale co bardzo dobrze swiadczy o podcastach: słuchacze są lojalni, zamożni i wyedukowani. 

 
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Biłgoraj
8.5°C
wschód słońca: 06:58
zachód słońca: 15:34
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Biłgoraju

kiedy
2024-12-01 16:00
miejsce
Biłgorajskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-08 17:00
miejsce
Biłgorajskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-07 19:00
miejsce
Biłgorajskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-21 17:00
miejsce
Biłgorajskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany